V oblasti IT dochází k neustálému vývoji a v případě redakčního systému Drupal tomu není jinak. Právě proto došlo v roce 2011 k upgradu Drupalu 6 na Drupal 7.
- Historie a vznik
- Tehdejší průlom a výhody
- Novinky oproti předchozí verzi
- Důležité weby, jež byly na dané verzi
- Zajímavosti dané verze
Historie a vznik
Drupal 7 byl spuštěn v lednu roku 2011, a to po třech letech vývoje. Ačkoliv předchozí Drupal 6 umožnil snazší instalaci, údržbu, překlad obsahu a celkovou práci v administraci, měl určité nedostatky. Ať už to byl samotný výkon a použitelnost, nedostatečné možnosti práce s médii a WYSIWYG editorem či horší interní i externí rozhraní pro programování aplikací (API).
Drupal 7 se díky snaze reflektovat tyto aspekty stal jednou z nejvíce preferovaných možností pro tvorbu webu. Navíc zahrnoval více než 11 000 modulů, 600 témat a 200 distribucí. I přesto, že se jedná o starší verzi tohoto redakčního systému, stále se řadí mezi jednu z nejpopulárnějších open source softwarových platforem.
Uživatelé si cení toho, že je již vyzkoušený, přizpůsobivý a stabilní, kdy se mu podařilo vyvinout vzájemně ladící moduly.
Tehdejší průlom a výhody
Jednou z hlavních předností nové verze Drupalu bylo velké zlepšení jádra, do nějž byly defaultně implementovány některé důležité moduly, přístupnost a použitelnost.
Dále došlo k tomu, že veškeré moduly najednou mohly manipulovat se všemi uzly, a vše od Drupalu 7 je tak nezávislá entita – typ obsahu, uživatelé, taxonomie aj.
Byla zlepšena optimalizace CSS a JS i cachování, díky čemuž Drupal zvládl větší objem návštěvníků, což ocenily zejména velké mediální weby. Rovněž došlo k redukci systémových požadavků, a naopak ke zvýšení bezpečnosti.
Novinky oproti předchozí verzi
Významnou novinkou bylo jednoznačně představení entit, kdy bylo uživatelům umožněno vytvořit si vlastní entitu a samovolně se rozhodnout o použití toho či onoho fieldu.
Zásadním způsobem bylo zlepšeno uživatelské rozhraní, kdy k přidání článku do výpisu novinek stačily pouze 2 kliky, nahrání fotky bylo možné pouhým přetažením z PC, urychlilo se sdílení obsahu na sociálních sítích, obsah bylo možné hodnotit a rovněž průzkumy za pomoci anket se staly běžnou záležitostí.
Díky tomu se stal Drupal 7 oblíbeným řešením u mediálních a zpravodajských serverů. Termíny taxonomie začaly využívat Field API, a proto s nimi lze zacházet jako s obsahem.
Od verze 7 rovněž začala být oficiálně podporována databáze SQLite. Z hlediska SEO přibyl automatický rel="canonical" odkaz předcházející výskytu duplicit při indexaci webového obsahu. V neposlední řadě byla přidána možnost přihlášení přes OpenID, jež umožnila přihlášení přes jakýkoliv Google účet.
Důležité weby, jež byly na dané verzi
Celkový počet webů běžících na Drupalu 7 překročil hranici 820 000. V našich podmínkách stojí určitě za zmínku:
-
Český rozhlas, jenž kladl velký důraz na zefektivnění redaktorských a edičních pracovních procesů.
-
Zpravodajský portál ČT24 s cílem pohodlnější publikace zpráv a jejich rychlého doručení webovým návštěvníkům
-
či minisite cestovní kanceláře ESO travel – Amerika.cz, kde bylo potřeba, aby redakční systém zvládl kombinaci několika typů obsahu.
V celosvětovém měřítku pak lze zmínit například Twitter.com, Worldbank.org či Examiner.com.
Zajímavosti dané verze
Snad největší zajímavostí je fakt, že více než 70 % webů běžících na Drupalu využívá právě verzi 7, která se stala jakousi pomyslnou vlajkovou lodí tohoto redakčního systému. Na vývoji systému se podílelo více než 1 000 přispěvovatelů a provedlo se přes 28 000 automatických testů, což z ní učinilo do té doby nejvíce testovanou verzi Drupalu.
Oblíbenost Drupalu 7 je také jednou z hlavních příčin toho, proč bude Drupal 7 po nějakou dobu oficiálně podporován současně s verzí 8 a zanedlouho vycházející verzí 9, ač jsou běžně oficiálně podporovány pouze poslední dvě verze. Poté se spustí program dlouhodobé podpory. Drupal 7 je proto stále vhodným řešením.