Skip to main content
Drupal 11

Orientujete-li se alespoň trošku v problematice Drupalu, pak určitě víte, že letní měsíce roku 2024 přinesly novou verzi tohoto redakčního systému. V pořadí jedenáctou, tedy Drupal 11.

Těšit se můžete na mírně upravený vzhled administrace, recepty pro rychlou konfiguraci, SDCs (single-directory komponenty) zabudované v samotném jádře, a v neposlední řadě – s využitím PHP 8.3 – také až o 50 % rychlejší načítání. To ale není vše! V následujících řádcích se dozvíte víc.

Drupal 11 vs. Drupal 10

Předchůdce „jedenáctky“, Drupal 10, spatřil světlo světa teprve v prosinci roku 2022. V souvislosti s vydáním Drupalu 11 tak vyvstala otázka, proč je naplánováno na tak brzkou dobu?

Odpovědí je precizní plánování, kdy je mezi jednotlivými majoritními verzemi Drupalu vždy určitý časový překryv. V současné době se ustálil zhruba na dvou letech. Cílem je poskytnout uživatelům dřívější verze dostatek času na upgrade a vypořádání se s implementovanými změnami. 

Spolu s Drupalem 11 vyšel i Drupal 10.3.0. Jedná se o poslední vydání Drupalu 10, které přináší nějaká funkční vylepšení; následovat budou už jen údržbová vydání. Uživatele Drupalu zajisté potěší, že Drupal 10.3.0 a Drupal 11 sdílí téměř stejnou sadu novinek a změn a přechod mezi nimi tak bude snadný. Zde je nutno podotknout, že před upgradem na Drupal 11 budete – chtě nechtě – muset nejprve přejít na Drupal 10.3.0. 

  • Podpora Drupalu 10 je prozatím naplánována do poloviny/konce roku 2026.

Co nejnovější verze Drupalu přináší?

Jedním z cílů každé nové majoritní verze Drupalu je přinést určitá vylepšení a nové funkcionality a odstranit zastaralé části kódu. Co vše může nabídnout Drupal 11?
 

Nová navigační lišta pro administrátory

Drupal 11 přichází s novou administrační lištou a nabídkou místo tabů. Nové administrační menu nyní vypadá mnohem atraktivněji než původní dvojitá černo-bílá lišta. 

Nové administrační menu navíc umožňuje pohodlnější editaci obsahu a nabízí propracovanější systém oprávnění. Editace položek v navigačním menu je rozdělena na dva sloupce a termíny taxonomie mají samostatné rozhraní pro práci s revizemi a podporu moderování obsahu. 

Stabilní modul Workspaces

Modul Workspaces byl dlouho v jádře Drupalu coby modul experimentální. Nyní došlo k jeho přesunu mezi stabilní moduly jádra. Prostřednictvím modulu Workspaces lze v Drupalu nadefinovat několik prostředí, v nichž lze provádět větší změny v obsahu a vypublikovat je po schválení najednou. Tuto novinku ocení především středně velké a větší weby, kde se značná část jejich obsahu přizpůsobuje např. sezónním akcím. 

Single-Directory komponenty v jádře

Systém komponent se v Drupalu, obdobně jako v případě modulu Workspaces, také nejprve objevil coby experimentální modul v jádře. Nyní je rovněž zabudován v samotném jádru

Tato funkcionalita umožňuje front-end vývojářům – včetně těch, kteří v Drupalu ještě nejsou tolik zběhlí – tvořit UI komponenty prostřednictvím prvků seskupených v jediném adresáři. Jedná se o vylepšení, které výrazně zrychlilo vývoj, zpřehlednilo úpravy a v neposlední řadě přispělo k optimalizaci výsledného kódu v CSS a JavaScriptu.

Drupal Recipes usnadňující konfiguraci

Jedná se o koncept v systému Drupal, který umožňuje automatizovat běžné úkoly při vývoji a správě webových aplikací. Jde o předpřipravené postupy a konfigurace, které lze aplikovat na Drupal stránky – například pro vytvoření určitého typu obsahu, nastavení workflow nebo implementaci běžných funkcí.

Součástí Drupal Recipes mohou být například:

  • konfigurační změny,
  • vytváření obsahových typů,
  • nastavení pohledů (views),
  • definice rolí a oprávnění,
  • instalaci a konfiguraci modulů.

Hlavním přínosem tohoto konceptu je usnadnění práce vývojářům, kteří nemusí stejné úkony provádět opakovaně ručně

Větší flexibilita v systému oprávnění

Nejnovější verze Drupalu přináší tzv. Access Policy API, díky němuž je možno jít dál za klasické rozdělení rolí a práv. Nyní může být oprávnění řízeno kontextově.

Systémové požadavky

Zatímco výše zmíněnou verzi 10.3 rozběhnete víceméně bez problémů aktualizací ze stávající „desítky“, u Drupalu 11 je potřeba zohlednit nové systémové nároky. O jaké jde?

Požadavky na PHP

  • PHP 8.3 s povoleným rozšířením zlib. Většina systémů má toto rozšíření již ve výchozím nastavení povoleno.

Aktualizace kolem závislostí PHP

  • Symfony framework je aktualizován na verzi 7.1.1
  • Šablonovací jazyk Twig je nyní ve verzi 3.9.0

Požadavky na databázi

  • MySQL 8.0.
  • MariaDB 10.6.
  • PostgreSQL 16.
  • SQLite 3.45 s rozšířením json1.

Webový server

Mějte na paměti, že skončila podpora serveru na Windows. Webům, které používají IIS proto doporučujeme přejít na podporovaný webový server.

Pokud vás zajímají i další změny, podívejte se na jejich kompletní seznam v oficiálních release notes Drupal 11.