Drupal 7 – nesmírně populární verze tohoto redakčního systému – se s námi po úctyhodných 14 letech pilné služby nadobro rozloučí. Ač oblíbená sedmička svůj konec několikrát „přežila“, nyní to už má bohužel spočítané – 5. ledna 2025 totiž bude finálně ukončena její podpora.
- 14 let vývoje Drupalu 7: Od jednoduchosti k popularitě
- Bezpečnostní rizika a technické dopady po lednu 2025
- Co dělat, když mám web na Drupalu 7?
- Pár slov závěrem
14 let vývoje Drupalu 7: Od jednoduchosti k popularitě
Když se v roce 2011 představil Drupal 7, přinesl oproti své předchozí verzi významný pokrok. Jeho největší předností byla integrace mnoha funkcí do samotného jádra, čímž odpadla nutnost používat některé dodatečné moduly.
Co se tehdejších technických požadavků týče, zdají se být v dnešní době minimální a docela úsměvné – stačilo PHP ve verzi 5.2, memory limit 40 MB a MySQL 5.0.15. Uživatelé měli k dispozici přístup ke zhruba 11 000 modulů a 600 témat vzhledu (pro zajímavost – ke konci roku 2024 je těchto modulů skoro 53 000, témat pak zhruba 3 200).
Mohlo by vás zajímat!
- Drupal šablony pro malé firmy – bezplatně i nadčasově
- TOP 10 šablon pro internetový obchod na Drupalu
Systém měl přirozeně i své limity – například absence výchozího vizuálního editoru nutila vývojáře k určitým kompromisům. Přesto byl Drupal 7 velmi přístupný pro začínající vývojáře, a to zejména díky použití standardních webových technologií, jako jsou PHP, CSS a JS / jQuery. Zásadní zlom přišel s verzí Drupal 8, která přinesla pokročilejší architekturu založenou na Symfony frameworku a šablonovacím systému Twig. Tato modernizace sice přinesla větší možnosti, ale také vyšší nároky na vývojáře. To ostatně může být důvodem, proč mnoho webů až doposud setrvalo na „staré dobré sedmičce“, jak reflektuje graf níže.
Bezpečnostní rizika a technické dopady po lednu 2025
Sedmička jako taková samozřejmě jen tak nezmizí, avšak po 5. lednu 2025 nebudou vydávány žádné další bezpečnostní aktualizace. Budete-li Drupal 7 používat i po tomto datu, bude váš web zranitelnější vůči různým útokům.
Weby na Drupalu 7 přestanou dostávat bezpečnostní aktualizace a nebudou vydávány žádné opravy chyb ani nové funkce. Postupně se s největší pravděpodobností objeví problémy s kompatibilitou s novými verzemi PHP a dalšími technologiemi. V neposlední řadě mohou nastat problémy s hostingem, kdy mnoho hostingových společností může přestat Drupal 7 podporovat.
Co dělat, když mám web na Drupalu 7?
Pokud váš web stále běží na Drupalu 7, máte hned několik možností, jak se s ukončením jeho oficiální podpory vypořádat.
Migrace na nejnovější verzi Drupalu
Nejlepším možným řešením je migrace stávajícího webu na nejnovější verzi Drupalu. Tím svým stránkám zajistíte kontinuální podporu, potřebné bezpečnostní aktualizace a v neposlední řadě přístup k nejnovějším funkcionalitám. Chcete-li se pustit do migrace svépomocí, podívejte se na dostupné zdroje věnující se této problematice na oficiálních stránkách. Obecně proces migrace zahrnuje audit současného webu, zálohu dat a samotný přesun obsahu. Pokud si na ni netroufáte, jednoduše se obraťte na specialisty. Rozhodně nedoporučujeme web provozovat na nepodporovaném redakčním systému.
Extended Security Support: Prodloužená podpora i po lednu 2025
Nestíháte migraci před 5. lednem? Nevadí! Drupal asociace totiž přišla s programem, který nabízí rozšířenou podporu zabezpečení pro Drupal 7 (Extended Security Support Provider Program). Prostřednictvím tohoto programu lze zakoupit prodlouženou bezpečnostní podporu pro Drupal 7 od pečlivě prověřených, certifikovaných dodavatelů. K těm se v současné době řadí společnosti HeroDevs, Tag1 Consulting a DropSolid.
Toto řešení může být dočasnou alternativou pro weby, které potřebují na migraci více času. Zdůrazňujeme slovo „dočasnou“. 😊
CMS Backdrop: Alternativa pro příznivce Drupalu 7
Pokud patříte mezi zaryté příznivce Drupalu 7 a obáváte se složitějších požadavků na vývoj u jeho následovníků, nabízí se alternativa v podobě CMS Backdrop.
CMS Backdrop představuje alternativní řešení k systému Drupal, resp. jde o samostatnou vývojovou větev (tzv. fork), která má své kořeny právě v sedmičce. Vznikla tak, že dva Drupal vývojáři – Nate Lampton a Jen Lampton – vzali verzi Drupalu 7 aktuální v roce 2013 a začali ji samostatně rozvíjet a modernizovat, přičemž téměř zachovali původní strukturu kódu.
Je však třeba zmínit, že se jedná o řešení vhodné spíše pro malé weby a hobby projekty. U středních a větších webů doporučujeme web opravdu migrovat.
Pár slov závěrem
Konec podpory Drupalu 7 v lednu 2025 představuje významný milník a současně nevyhnutelný krok pro mnoho webových stránek.
Provozovatelé webů na této verzi mají několik možností, jak situaci řešit – mohou migrovat na novější verze Drupalu, přejít na jiný CMS systém, nebo si zakoupit prodlouženou podporu od certifikovaných dodavatelů. Pro ty, kteří preferují původní koncept Drupalu 7, existuje alternativa v podobě systému CMS Backdrop.
Bez ohledu na zvolené řešení je důležité začít s přípravami včas, aby byl přechod co nejplynulejší a nejbezpečnější. Konec podpory sice znamená určitou komplikaci, ale zároveň přináší příležitost k modernizaci a vylepšení webových prezentací.