UPDATE, 26.9. 2023. V červnu 2023 bylo oznámeno, že podpora Drupalu 7, jejíž konec byl původně plánován na listopad roku 2021, potrvá až do ledna roku 2025.
Dle Drupal Europe bude „devítka“ vydána v roce 2020. Důvodem je skutečnost, že podpora osmičky (a rovněž i sedmičky) skončí v listopadu roku 2021. Uživatelé tak budou mít celý rok na to, aby migrovali na nejnovější verzi. Pokud nyní přemýšlíte o tvorbě nového webu, je vhodné brát tento fakt v potaz. V čem bude devítka specifická?
Zkrácení cyklů vydávání na 6 měsíců
Než začneme psát o samotném datu vydání nejnovější verze, vysvětlíme jednu z několika změn, která bude mít na datum vydání dopad. Jak již bylo před dvěma lety oznámeno, osmička převezme šestiměsíční vydávací cyklus. Symfony a PHP Framework, na kterých Drupal závisí, používají stejné schéma.
V minulosti naneštěstí Drupal vydával aktualizace 1 až 2 měsíce před Symfony, což znamenalo čekat dalších 6 měsíců na novou verzi, která implementovala nový release Symfony. Aby mohl Drupal rychleji adoptovat aktuální vydání, bude vydáván v červnu a v prosinci. Například D 8.8.0 je naplánován na prosinec 2019.
Doufáme ve vydání „devítky“ 3. června 2020
Nejpodstatněji je osmička svázaná se Symfony 3, která má plánovaný konec podpory na listopad 2021. Co to znamená pro běžného uživatele? Především to, že by na konci listopadu 2021 měl již používat nejnovější devítkovou verzi.
„Devítka“ bude zrozena z osmičky
Namísto toho, aby byl vytvářen Drupal 9 na novém kódu, bude sestaven v osmičkové verzi. To znamená, že nové funkcionality budou zpětně kompatibilním kódem a experimentálními funkcemi. Stará funkcionalita je zrušena až poté, co byl nový kód vydán jako stabilní.
Pro přispěvatele modulů to znamená, že již nyní mají novou technologii k dispozici. Mohou tak pracovat na kompatibilitě Drupalu 9 dříve, například aktualizovat své moduly médií, aby mohli používat novou knihovnu médií ještě před vydáním Drupalu 9. Jejich znalosti osmičky zůstanou velmi užitečné i pro D9, neboť již nedojde k tak dramatickým změnám jako dříve.
Avšak nejdůležitější je, že provozovatelé webových stránek budou mít mnohem jednodušší upgrade na Drupal 9, než u jeho předchůdce. V minulosti byl přechod z Drupalu 6 na 7 či z Drupalu 7 na 8 svou obtížností srovnatelný s přechodem z Drupalu na Wordpress. Výhodou tohoto přístupu byla otevřenost inovacím, avšak jedna z nevýhod – složitost aktualizace daného systému pro správu obsahu – převažovala a uživatelé Drupalu s nelibostí sledovali, jak snadno se s aktualizacemi vypořádají např. uživatelé Wordpressu.
V podstatě řečeno, nejzásadnější změny v Drupalu 9 budou nejprve představeny v Drupalu 8, a to v řádu několika měsíců či let před spuštěním verze 9, přičemž bude nadále možno využívat výhod, jež nabízí Drupal 8, tedy vyjma odstraněných částí, které již nebudou nadále podporovány. Znamená to, že nebudou vydávány nové API a funkce, které by nebyly zpětně kompatibilní. Dokud budou moduly a témata aktuální s API Drupalu 8, upgrade na D9 bude snadný. Proto by měla být 12–18 měsíční doba pro upgrade více než dostačující.
Nyní užíváte Drupal 7: Je lepší provést migraci webu na Drupal 8 či počkat na spuštění Drupalu 9?
Protože mnoha firem využívá i v této době D7, je třeba si tuto otázku zodpovědně položit. K této problematice nejlépe přispěl článek Justina Edmonda a my jsme z něj tu nejdůležitější část (kdy a jak se pro co rozhodnout) pro vás přeložili.
Vyznačuje se vaše podnikání sezónností?
Pokud ano, pak je pro vás vhodné provést migraci na D9. Nejen, že na ni budete mít dostatek času, ale také se můžete naplno věnovat hlavní sezóně roku 2019.
Pokud plánujete realizaci projektu v roce 2020, pak doporučujeme počkat alespoň do 3. čtvrtletí a rovnou začít pracovat na Drupalu 9. Tím získáte časovou rezervu, během níž můžete důkladně prozkoumat různá vylepšení verze D9 a vyhnete se zbytečnému zavádění zastaralých modulů, jež by následně musely být aktualizovány.
Máte rozpracované úkoly na D7?
Drupal 7 je stále oficiálně podporován a existuje celá řada programátorů s potřebnou odborností pro práci s touto verzí. Na druhou stranu lze najít spoustu nových funkcionalit a vylepšení, za něž stojí migrovat na D8. Pokud tedy řešíte práce na D7, pak stojí přechod na novější verzi určitě za zvážení.
Jednou z hlavních výzev, se kterými se lze ve stárnoucí verzi D7 setkat, je matoucí redakční zkušenost marketingových týmů. Některé postupy umožňující marketingovým týmům editovat stránky v D7 byly lepší než ostatní; to již neplatí o D8, který zahrnuje osvědčenější postupy, jak jednotlivé stránky upravovat.
Žádná sezónnost ani problémy s D7?
Pokud se vám daří dosáhnout úspěchu i s verzí D7, není potřeba upgrade nikterak uspěchat – ideálním obdobím je 2.čtvrtletí r. 2020. Váš vývojářský tým se tak může náležitě soustředit na migraci webu na D8 (samozřejmě beroucí v potaz zastarávání aplikačních rozhraní v D9) a označování modulů prozatím v D9 nedostupných. Vývojáři by se rovněž měli ujistit, že v jednotlivých kódech neužívají zastaralé funkcionality D8.
Jak se připravit na „devítku“?
Od překladu zpět k našemu příspěvku-nejlepším způsobem, jak být na D9 připraven, je držet krok s updaty D8. Pozitivní zprávou je, že kompatibility modulů Drupalu 8 a nové verze – tedy Drupalu 9 – bude dosaženo úpravou pouze jednoho řádku kódu.
A rada závěrem; ujistěte se, že nepoužíváte zastaralé moduly a API a zároveň si zkontrolujte, že používáte poslední verze závislostí. Nicméně, pokud si postup migrace důkladně promyslíte, neměl by vám způsobovat sebemenší obtíže. V případě, že vůbec nevíte, zda na Drupal přecházet, se podívejte na TOP 13 nejslavnějších webů běžících právě na Drupalu.